Thank you for your participation in Techno-Ocean2016 which ended with a great success.
Documentary photography

Program

Oct 5 (Wed)
Conference (Registration) Exhibition/Concurrent Event (Free)
10:00 Set-up, Booth decoration
(Exhibition Hall No.2 Convention Hall)
11:00
12:00
13:00 Registration
(Conference Center 3F)
14:00
15:00
16:00
17:00
Oct 6 (Thr)
Conference (Registration) Exhibition/Concurrent Event (Free)
9:00 Opening Tape-cut Ceremony (Exhibition Hall No.2 Front Door)
9:30 Exhibition/Children’s Art Exhibition
(Exhibition Hall No.2 Convention Hall)
10:00 Conference Opening
(Conference Center 301)
10:00
~
12:30
Keynote Lecture
Prof. Tetsuro Urabe
Prof. Taikan Oki
Dr. Svein Grandum
(Conference Center 301)
Lunch (Exhibition Hall No.12F)
13:00
~
14:30
Student Poster Competition
(Exhibition Hall No.2 Entrance)
14:45
~
16:45
Technical Session
(Conference Center 401・402・403・404・405・406)
17:00
~
18:00
Exhibitior’s Reception
(Exhibition Hall No.2 Hall)
18:30
~
20:30
Banquet
(Kobe Portpia Hotel)
※Registration 8:00〜13:00 conference center 3F/13:00〜18:00 conference center 4F
Oct 7 (Fri)
Conference (Registration) Exhibition/Concurrent Event (Free)
8:30
~
9:50
Technical Session
(Conference Center 401・402・403・404・405・406)
10:00 Coffee Break (Exhibition Hall No.2 Convention Hall) Exhibition/ Children’s Art Exhibition
(Exhibition Hall No.2 Convention Hall)
10:20
~
11:40
Technical Session
(Conference Center 401・402・403・404・405・406)
12:00
~
13:40
Award Lunchon
(Exhibition Hall No.1 2F)
13:50
~
15:10
Technical Session
(Conference Center 401・402・403・404・405・406)
Public Program1
JOGMEC
(Exhibition Hall No.2 2A)
Coffee Break (Exhibition Hall No.2 Convention Hall)
15:40
~
17:00
Technical Session
(Conference Center 401・402・403・404・405・406)
Public Program2
JAXA
(Exhibition Hall No.2 2A)
※Registration 8:30〜17:30 Conference Center4F
Oct 8 (Sat)
Conference (Registration) Exhibition/Concurrent Event (Free)
10:00 Exhibition/ Children’s Art Exhibition
(Exhibition Hall No.2 Convention Hall)
Children Program1
JAMSTEC
(Exhibition Hall No.2 2A)

Children Program3
PARI
(Exhibition Hall No.2 2A)
Underwater Robot Competition
Briefing
(Exhibition Hall No.2 3B)
※Starts at 9:30am
11:00
12:00
13:00 Children Program2
JOGMEC
(Exhibition Hall No.2 2A)
Children Program3
FRA
(Exhibition Hall No.2 3A)
Underwater Robot
Competition
(Port Island Sports Center)
14:00
15:00 Children Program4
AICS
(Exhibition Hall No.2 3A)
16:00
17:00 Tear down
Registration